Paprendszer

Szerzetesrendek

A keresztény szerzetesség a katolikus és az ortodox egyházak azon intézménye, amely az elsősorban az egyén tökéletesedését van hivatva szolgálni, az átlagosnál magasabb életeszményt állítva tagjai elé.

A keresztény szerzetesek ún. szerzetesrendekbe szerveződnek. Az életük a tisztaság, szegénység és alázatosság hármas fogadalmán épül fel.

A szerzetesrenden az egyházuk által jóváhagyott szabályok, regulák szerint élő és általában közös fedél alatt, kolostorban (rendházban, monostorban, zárdában, klastromban) lakó szerzetesek (barátok), illetve szerzetesnők (apácák) közösségét (szerzet) értjük. A szerzetesek megszólítása eltér a keresztény felekezetek hagyományaiban.

Monasztikus életformák típusai
Név Életforma Megítélésük
anakhóréták A sivatag és a puszta magányában élnek
cenobiták Már közösséget alkotnak
remobothok, szarabaiták A csavargó, léhűtő életet élő monachusok rossz
girovágusok vándor monachusok rossz

Mai szerzetesség

A modern világban a megváltozott körülmények és a szerzetesség számára megnyíló új feladatok megkövetelték a szerzetesi intézmény korszerűsítését, a világhoz való alkalmazkodását. Ezt a korszerűsítő munkát XII. Piusz pápa kezdte el. A szerzetességgel kapcsolatos első intézkedése az 1947-ben kiadott Provida mater Ecclesia apostoli konstitúciója. A női rendek reformjával foglakozó Sponsa Christi az apácák eddigi többnyire szemlélődő életmódját az új idők követelményeinek megfelelően a külső apostoli munkával próbálta összekötni.

Papi
Lelkes
Papi
Zavarodott
Papi
Elismerő
Mami
Fenyítő

Magyarországon

Megtalálható típusok
Bencések
Ortodox
Ferencesek
Pálosok
Ciszterciek
Kartauziak
Kamalduliak
Jezsuiták
Piaristák
  • Bencések: Az első bencések 996-ban telepedtek le Szent Márton hegyén, az 1001-es királyi alapítólevél Monte Cassino jogait adta meg a Pannonhalmi apátságnak is.
  • Ferencesek: 1224 körül jelentek meg az első ferencesek, s csakhamar minden jelentősebb városban építettek kolostorokat.
  • Pálosok: Az országban élő remetékből a 13. században szerveződtek renddé.
  • Ciszterciek: Az apácák a 12. században telepedtek le Magyarországon.
  • Kartauziak: Magyarországon a „néma barátoknak” nevezett kartauziak IV. Béla hívására jelentek meg, de csak a tatárjárás után tudtak gyökeret verni.
  • Kamalduliak: 1695-ben jelentek meg nálunk a kamalduli szerzetesek, akik négy kolostorukban a szemlélődés mellett a tudományokat is művelték, sőt a belterjes földművelés terén is jeleskedtek.
  • Jezsuiták: Magyarországra Oláh Miklós prímás telepítette be a jezsuitákat, akik 1561-ben tíz taggal átvették a nagyszombati iskola vezetését. Ez az első betelepedési kísérlet azonban sikertelennek bizonyult, a nagyszombati kollégium 1567-ben feloszlott.
  • Piaristák: 1642-ben létesült az országban az első piarista iskola, az akkor Lengyelországhoz tartozó felvidéki Podolinban.

Szerzetesség ágai

Kelet-Európában a vasfüggöny leomlása óta a szerzetesség nagy reneszánsza történt és sok korábban bezárt vagy részben elpusztult kolostort, rendházat nyitottak újra. A szerzetesség napjainkban virágzik Bulgáriában, Görögországban, Észak-Macedóniában, Oroszországban, Romániában, Szerbiában, továbbá a Szentföldön, Etiópiában, Grúziában és az ortodox világ más részein. Az Athosz-hegy autonóm állama továbbra is az ortodox egyház szerzetességének egyik központja.

Katolikus

Katolikus rendek

A keleti és nyugati rendek közötti eltérések a nagy egyházszakadás után váltak egyre jelentősebbé. Az egyházszakadás után a katolikus szerzetesrendek különböző szabályokat, célokat dolgoztak ki saját maguk számára. Ezek azonban gyakran fennakadtak a Vatikán szűrőjén, ugyanis a pápák minden szerzetesrend szabályzatát és annak lényegi változtatását külön engedélyhez kötötték.

Ortodox

Ortodox rendek

Amint azt már fentebb is említettük, a keleti ortodox kereszténységben a szerzetesség némiképpen eltér a nyugati, katolikus világ kolostoraitól. Az ortodox kolostorokban a vallásos áhítat a legfontosabb eleme maradt a szerzetesi életnek, a társadalomban végzett munka nem került előtérbe. A keleti kereszténységben ezenkívül nem alakultak ki olyan nagy, több kolostorból álló rendek, mint nyugaton.

Ősi keleti

Ősi keleti rendek

A szorosan vett ortodox egyházakon kívül az ősi keleti keleti egyházakban is jelen vannak a szerzetesrendek. Ezekre eredetileg főként az ortodox típusú berendezkedés volt a jellemző, ami ma már sok esetben keveredik a nyugati világ normáival is. Főleg az örmény egyházban terjedt el a maroniták és baziliták rendje, de több más keleti ország kolostoraiban is megtalálhatók ezen szerzetesrendek követői.

Taizéi

Taizéi közösség

A taizéi közösség nemzetközi ökumenikus szerzetesközösség, amelyet a svájci születésű Roger Schütz (Roger testvér) a burgundiai Taizében (Franciaország) 1940-ben alapított. A közösség vezetője 2005 augusztusától: a stuttgarti születésű Alois testvér. A közösség eszmerendszerének középpontjában a kiengesztelődés áll. A szerzetesközösség ökumenikusan szerveződik, így egyetlen keresztény egyház fennhatósága alatt sem áll.


A kód forrása: GitHub
A szöveg forrása: Wikipedia